Príslušenstvo k bazénom

Spríjemniť chvíle strávené vo vode aj pri bazéne môže správny výber príslušenstva a doplnkov. Určite mnohí z vás nemajú jasnú predstavu o jeho prevádzkovaní. Vtedy sa môžete spoľahnúť na nás a na naše skúsenosti. K bazénovému príslušenstvu a doplnkom patrí piesková filtrácia, skimmer, vtokové trysky,  čerpadlá, vodoinštalačný materiál, nemôžu chýbať plastové schody alebo nerezový rebrík, osvetlenie, solonizačné zariadenie, protiprúdové zariadenie, tepelný výmenník, tepelné čerpadlo, zariadenie na úpravu pH, solárna plachta, navijak na solárnu plachtu a mnoho ďalších doplnkov, ktoré vám uľahčia údržbu, ale aj spríjemnia kúpanie.  

Plastové schody vnútorné

Plastové schody vnútorné môžu byť umiestnené v ktoromkoľvek rohu. Zhotovené sú 3, 4 alebo 5 stupňové v závislosti od hĺbky bazéna. Nášľapy schodov sú zhotovené z plastu hrúbky 15 mm tmavomodrej farby s protišmykovou povrchovou úpravou. Tmavomodré nášľapy na schodoch v svetlomodrom bazéne nesplývajú a sú pekne vidieť.

Plastové schody vonkajšie

Plastové schody vonkajšie sú farebne prevedené ako vnútorné, len s tým rozdielom, že vyčnievajú zo základného tvaru bazéna. Môžu byť umiestnené na kratšej alebo dlhšej strane. Šírku schodov vždy navrhujeme s ohľadom na jeho rozmer. Pre lepšiu predstavu ako v skutočnosti bude bazén vyzerať vám nezáväzne a zadarmo poskytneme jeho nákres.

Nerezový rebrík

Nerezový rebrík je zhotovený z nerezovej ocele AISI-304 (ČSN 17.240). Trubkový rám rebríka má priemer 43 mm a nášľapy sú riešené s gumovými podložkami s protišmykovou úpravou. Je dodaný vrátane kotvenia so svorkami a krytkami. Pre dlhotrvajúci pekný vzhľad je nutné udržiavať hladinu pH vody na úrovni 7,2-7,6. V opačnom prípade je možné, že dlhodobý pobyt v prostredí pH ˂7,2 spôsobí oxidáciu a následne poškodenie lešteného povrchu.

Úprava bazénovej vody pomocou morskej soli

V poslednom období sa čoraz viac dostáva do popredia údržba vody v bazénoch pomocou solonizačných zariadení. Zariadenie je vhodné hlavne tam, kde majiteľ nemá možnosť z časových dôvodov sa starať o bazénovú vodu. Slaná voda má prirodzené antiseptické účinky, lieči kožné ochorenia, eliminuje tvorbu rias vo vode, likviduje mikroorganizmy, ktoré sa bežne vyskytujú v bazénovej vode. Nespôsobuje pálenie a červenanie očí. Voda upravená morskou soľou je dobre znesiteľná a vytvára pocit sviežosti mora. Zloženie slanej vody produkované procesom zariadenia môžeme prirovnať k zloženiu sĺz, takže otvoriť oči pri potápaní spracovanej týmto procesom nie je nepríjemné. Voda v mori má približne 3,5% obsahu soli. Voda v bazéne je koncentrovaná na hodnotu od 0,4-0,5% morskej vody.

Výhody slanej úpravy vody:

  • nevysušuje pokožku
  • vhodné pre osoby s citlivou pokožkou
  • voda bez chlórového zápachu
  • nízke prevádzkové náklady
  • ekologicky nazávadná voda – soľ je prírodný produkt
  • jemne slaná voda s antiseptickými účinkami

Hodnota pH bazénovej vody určuje, či je voda v bazéne zásaditá alebo kyslá. Ideálna hodnota je 7,2 – 7,6. Vyššie pH spôsobuje tvorbu minerálnych usadenín a zákalov, nízke pH spôsobuje koróziu kovových povrchov, blednutie farby bazéna, podráždenie pokožky a očí. PH vody ovplyvňuje taktiež rozpúšťanie používaných dezinfekčných prípravkov. K meraniu pH správnej hodnoty môžeme použiť niekoľko metód. Lakmusové papieriky, tabletové, kvapkové, digitálne testery. Ak nemáte čas na permanentné sledovanie pH hodnoty vo vode v bazéne máme pre vás riešenie v podobe automatického zariadenia na úpravu pH. 

Podvodné osvetlenie v bazéne

K bežnému vybaveniu bazéna patrí podvodné osvetlenie. Nie je nutné na prevádzku, ale ako dekoračný doplnok je nepostrádateľný. Do bazénov sa inštaluje svetlo 100W, 300W alebo LED diódové svetlo. Svetlo je napojené bezpečným napätím 12V. Bezpečnostné trafo býva väčšinou umiestnené v rozvádzači. Dôležité je doriešiť umiestnenie vypínača pre zapínanie svetla.

Protiprúdové zariadenie

Protiprúdové zariadenie je ideálnym riešením v menších bazénoch, ktoré neumožňujú zaplávať si. Ponúkame troj-výkonové stupne 65,75 a 95m³/h. Dôležité je vedieť, že od steny s protiprúdovou tryskou sa dá plávať vo vzdialenosti cca 1m. Pokiaľ plavec natiahne ruky a merať 2,5m+1m od steny, vychádza nám, že minimálna dĺžka bazéna, v ktorom má zmysel montovať protiprúd je minimálne 4m. Dlhší bazén je samozrejme výhodou. 

Elektrický ohrev bazénovej vody

Elektrický ohrev bazénovej vody slúži k ohrevu vody na základe spínania digitálneho termostatu, ktoré je vždy súčasťou dodávky. Výhodou je možnosť ohrievať bazén za akéhokoľvek počasia. Možná je montáž aj do existujúceho jednoduchým vsadením do systému. Inštaluje sa vždy na výtlačné potrubie, smerom do recirkulačných trysiek. Aby nedošlo k chodu vykurovacej špirály bez prietoku vody, je každý elektrický ohrev vybavený prietokovou klapkou. Náklady pri tomto type ohrevu sú z dlhodobého hľadiska vysoké. 

Tepelný výmenník na ohrev bazénovej vody

Pri tomto type ohrevu je vyhrievacím médiom teplá voda, či už z plynového alebo elektrického kotla, solárneho ohrevu alebo externého tepelného čerpadla. Vstupné náklady sú vyššie, avšak následné náklady sú nižšie, opak elektrického ohrevu. Každý zdroj tepla pracuje s inou výstupnou teplotou, preto je nutné na každý spôsob navrhnúť iný druh výmenníka. Na výber tepelného výmenníka má vplyv aj spôsob úpravy bazénovej vody. Pre bazén so slanou úpravou musíme použiť titánový výmenník. Poskytujeme výmenník od firmy PSA TITAN vo výkonových radách 20, 40 a 70kW. Dodávateľ na titánové výmenníky poskytuje doživotnú záruku, na nerezové záruku 2 roky. Titánové sú síce drahšie ako nerezové, ale posúďte samy. 

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je ideálne na ohrev bazénovej vody. Aj v našich klimatických podmienkach vám umožní ohriať vodu na  ideálnu teplotu. Pracuje tak, že vzduch z ventilátora prúdi cez výparník, kde predáva teplo nemrznúcej kvapaline. Túto následne kompresor tlačí a tým dochádza k zvýšeniu jej teploty. Kvapalina prúdi potrubím do titánového tepelného výmenníka, kde predáva teplo do bazénovej vody. Výhodou je jednoduchá montáž, prijateľná cena a fungovanie aj pri vonkajších teplotách nad 15°C.