Informácie o bazénoch

Bazény podľa vašich predstáv 

Bazén umožňuje aktívnu formu oddychu. Samotné plávanie zvyšuje fyzickú kondíciu, ale je taktiež ideálnym prostriedkom pre vybitie nadmernej energie detí. Voľba by mala odpovedať osobným preferenciám a požiadavkám. Niektorí z vás majú jasnú predstavu, iní potrebujú poradiť, či už pri umiestnení bazéna na pozemku alebo čo sa týka jeho vybavenia. V každom prípade správne umiestnený a kvalitný bazén bude ozdobou vašej záhrady.

Niekoľko dôležitých rád

Pri plánovaní rodinného domu myslite aj na miesto, kde skôr či neskôr vybudujete bazén. Jeho dodatočná výstavba vám tak nenabúra celkový vzhľad záhrady a ušetríte tak nemalé finančné prostriedky. Pri výbere veľkosti a tvaru bazéna je rozhodujúca rozloha pozemku a početnosť rodiny. Priestor, kde bazén umiestnite, mal by byť dostatočne veľký, aby mohol zahrnúť i potrebné zázemie – terasu, lehátka či záhradné posedenie. Vyberajte slnečné miesto, kde netienia stromy ani dom.

1. Súkromie je prvoradé

Hoci možno túžite vystaviť bazén na obdiv susedom či okoloidúcim, voľte radšej presne opačný variant. Pri kúpaní by vás nemal rušiť ani možný hluk z okolia či dopravy, preto bazén umiestnite čo najďalej od ulice.

2. Maximálne naslnenie

Vhodné je miesto, kde slnko svieti čo najdlhšie cez deň a kde na bazén nevrhá tieň domu, stromov a podobne. Aby ste dokonale využili slnko, orientujte exteriérový bazén na južnú stranu.

3. Priestor okolo bazéna

Okolo bazéna by mala byť spevnená plocha široká minimálne 40 cm. Rátajte so spevnenou plochou na jeho obsluhu a prístup k nemu, ako aj s plochou na výstup osôb z bazéna či na umiestnenie ležadiel. Na takéto miesta môžete využiť rôzne materiály. Prvoradé je, aby boli bezpečné, a aby sa po nich príjemne chodilo aj naboso. Ak sa rozhodnete pre trávnik, pripravte sa na znečistenie vody od zeminy a trávy prenášanej na chodidlách. Myslíte aj na zastrešenie bazéna. Pri posuvnom variante plánujte miesto aj za bazénom minimálne 2,5 m plochy.

4. Bazény zapustené alebo nadzemné

So zapusteným bazénom sa vám otvárajú veľké možnosti výberu, vďaka čomu si môžete zvoliť bazén rôzneho tvaru a hĺbky. S nadzemným bazénom sú možnosti obmedzené. 

5. Aký rozmer a tvar bazéna si vybrať

Zlaďte bazén s prostredím vášho domu. Pri výbere rozmeru a tvaru bazéna je dôležitá rozloha určeného miesta na vybudovanie bazéna a početnosť rodiny. Pekné a vyvážené tvary sú rozmerov 6 m x 3 m, 5 m x 2,5 m alebo 7 m x 3,5 m. Nezabúdajte, že deti rastú a za krátky čas sa naučia plávať, potom bazén s hĺbkou 1,2 m im nebude stačiť. Malé deti sa od začiatku budú kúpať pod dozorom rodiča s kúpacím kolesom alebo rukávnikmi, no neskôr sa začnú potápať a šantiť, preto odporúčame zvoliť hĺbku 1,5 m.