Bazény

Bazény podľa vašich predstáv 

Bazén umožňuje aktívnu formu oddychu. Samotné plávanie zvyšuje fyzickú kondíciu, ale je taktiež ideálnym prostriedkom pre vybitie nadmernej energie detí. Voľba by mala odpovedať osobným preferenciám a požiadavkám. Niektorí z vás majú jasnú predstavu, iní potrebujú poradiť, či už pri jeho umiestnení na pozemku alebo taktiež s výbavou. V každom prípade správne umiestnený a kvalitný bazén bude ozdobou záhrady.

Niekoľko dôležitých rád

Pri plánovaní rodinného domu myslite aj na miesto, kde skôr či neskôr bazén vybudujete. Jeho dodatočná výstavba vám tak nenabúra celkový vzhľad záhrady a ušetríte tak nemalé finančné prostriedky. Pri jeho výbere veľkosti a tvaru je rozhodujúca rozloha pozemku a početnosť rodiny. Priestor, kde bazén umiestnite, by mal byť dostatočne veľký, aby mohol zahrnúť i potrebné zázemie – terasu, lehátka či záhradné posedenie. Vyberajte slnečné miesto, kde netienia stromy ani dom.

1. Súkromie je prvoradé

Hoci možno túžite vystaviť bazén na obdiv susedom či okoloidúcim, voľte radšej presne opačný variant. Pri kúpaní by vás nemal rušiť ani možný hluk z okolia či dopravy, preto ho umiestnite čo najďalej od ulice.

2. Maximálne naslnenie

Vhodné je miesto, kde slnko svieti čo najdlhšie cez deň a kde na bazén nevrhá tieň domu, stromov a podobne.

3. Priestor okolo bazéna

Okolo bazéna by mala byť spevnená plocha široká minimálne 40 cm. Rátajte so spevnenou plochou na jeho obsluhu a prístup k nemu, ako aj s plochou na výstup osôb z bazéna či na umiestnenie ležadiel. Na takéto miesta môžete využiť rôzne materiály. Prvoradé je, aby boli bezpečné, a aby sa po nich príjemne chodilo aj naboso. Ak sa rozhodnete pre trávnik, pripravte sa na znečistenie vody od zeminy a trávy prenášanej na chodidlách. Už pri jeho výstavbe myslíte aj na zastrešenie. Pri posuvnom variante plánujte miesto aj za bazénom minimálne 2,5 m plochy.

4. Bazény zapustené alebo nadzemné

So zapusteným sa vám otvárajú veľké možnosti výberu, vďaka čomu si môžete zvoliť rôzny tvar a jeho hĺbku. S nadzemným sú možnosti obmedzené. 

5. Aký rozmer a tvar si vybrať

Zlaďte bazén s prostredím vášho domu. Pri výbere rozmeru a tvaru je dôležitá rozloha určeného miesta na vybudovanie a početnosť rodiny. Pekné a vyvážené tvary sú rozmerov 5,8 m x 2,9 m, 5 m x 2,9 m alebo 7 m x 3,4 m. Nezabúdajte, že deti rastú a za krátky čas sa naučia plávať, potom bazén s hĺbkou 1,2 m im nebude stačiť. Malé deti sa od začiatku budú kúpať pod dozorom rodiča s kúpacím kolesom alebo rukávnikmi, no neskôr sa začnú potápať a šanti, preto odporúčame zvoliť hĺbku 1,5 m.